Lapteviečiai

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Pradinis

Jakutų vizitas Lietuvoje

El. paštas Spausdinti

2011 m. lapkričio mėnesį Lietuva sulaukė svečių iš Jakutijos – Vilniuje vykusiose Europos šimtalangių šaškių studentų pirmenybėse dalyvavo Sacha Respublikos (Jakutijos) komanda, kurią sudarė trys studentai, trys mokiniai ir komandos vadovas Jurij Nikiforov (Šiaurės Rytų federalinio universiteto šaškių klubo prezidentas).

Šaškių sporto meistras, Vilniaus šaškių klubo „Riešutas“ prezidentas Virginijus Žutautas informavo, jog svečiai iš Jakutijos – žinomi šaškininkai. Per paskutinį dešimtmetį Jakutijoje labai išpopuliarėjo šaškių sporto šaka, kadangi šiam sportui reikia santykinai nedidelių lėšų lyginant su kitomis sporto šakomis. Jakutijos atstovai dalyvauja visuose tarptautiniuose forumuose ir dažnai tampa turnyrų prizininkais.

Pasak V. Žutauto, kita šalis, sparčiai kylanti šaškių sporto olimpo link – tai Kinija, kurioje samdomi rusų treneriai ir jaunimas labai greitai progresuoja. Lietuvoje kol kas šis sportas laikosi tik entuziastų dėka. Jaunimo, besidominčio šaškėmis, yra nedaug, tad pamainos ateičiai taipogi beveik nėra. Šaškių sporto lyderiai yra olandai. Olandijoje gyvuoja apie 4000 šaškių klubų, vyksta įvairiausių lygų tarpklubiniai čempionatai.

Besisvečiuojančio Lietuvoje Jakutijos šaškių komandos vadovo dėmesį atkreipė paminklas, stovintis Vilniuje, Aukų gatvėje, prie LGGRTC Aukų muziejaus su įrašu jakutų, lietuvių, anglų ir rusų kalbomis: ,,Lietuvos tremtiniams kentėjusiems ir žuvusiems Jakutijoje 1942-1956 metais“. J. Nikiforov kreipėsi į Aukų muziejaus direktorių Eugenijų Peikštenį, kuris supažindino su šio muziejaus eksponato atsiradimo istorija ir suteikė informaciją apie ,,Lapteviečių“ broliją, kurios iniciatyva Vilniuje pastatytas šis paminklas ir įkurta tremties ekspozicija Rumšiškėse.

Susipažinęs su paminklo istorija ir „Lapteviečių“ brolijos veikla, J. Nikiforov panoro apsilankyti Kaune bei Rumšiškėse. Tad 2011 m. lapkričio 6 d. svečias iš Jakutijos kartu su ,,Lapteviečių” brolijos pirmininku Jonu Markausku aplankė Lietuvių liaudies buities muziejų Rumšiškėse, susipažino su jakutiška jurta ir jos eksponatais, apsilankė Kauno mieste.

2011 m. lapkričio 8 d. 15 val. Jakutijos šaškių komandos nariai, išreikšdami pagarbą tremtiniams, žuvusiems Jakutijoje sovietinių represijų metais, prie paminklo Aukų gatvėje padėjo gėlių vainiką su įrašu jakutų ir lietuvių kalbomis: ,,Prisimename, liūdime kartu. Jakutuko ir Čiurapčia studentai“. Genocido aukų muziejaus direktorius E. Peikštenis supažindino svečius su muziejaus ekspozicija, susitikime buvusieji politiniai kaliniai ir tremtiniai padėkojo jiems už dėmesį Lietuvos istorijai ir palinkėjo sėkmės prie šaškių lentų.

2011 m. lapkričio 9 d. svečiai iš Jakutijos lankėsi Aukų muziejuje bei Lietuvos Respublikos Seime. Juos rūpestingai globojo Danguolė Stonytė ir Lina Žilytė. Su studentais ir komandos vadovu bendravo Seimo narys Arimantas Dumčius, Seimo kancleris Jonas Milerius.

 

Straipsnis parengtas pagal Jono Puodžiaus ir Virginijaus Žutauto pateiktą informaciją